Radmor Zew
Radiotelefon „Zew” bazowy
Radiotelefon „Zew”, produkowany przez Zakłady Elektroniczne „Warel” w Warszawie, jest uniwersalnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, pracującym z modulacją częstotliwości w paśmie 300 MHz. W wykonaniu bazowym (stacjonarnym) jest wyposażony w zasilacz sieciowy. Przeznaczony jest do nawiązywania dwustronnej łączności radiowej sposobem simpleksowym lub duosimpleksowym na jednym z ośmiu kanałów z obiektami ruchomymi, wyposażonymi w radiotelefony przewoźne „Zew” lub FM-305-B, C, jak również z innymi stacjami bazowymi. Przy pracy sposobem duosimpleksowym nadajnik pracuje zazwyczaj w górnym paśmie (336-344 MHz), odbiornik zaś — w dolnym (300-308 MHz) z zachowaniem odstępu 36 MHz.
Zasięg łączności pomiędzy stacją bazową z anteną zainstalowaną na wysokości ok. 30 m i radiotelefonem przewoźnym „Zew” zainstalowanym w samochodzie w terenie o niezbyt gęstej i niskiej zabudowie oraz przy niewielkim pofałdowaniu terenu wynosi ok. 20 km. W warunkach miejskich przy wysokiej i gęstej zabudowie zasięg się zmniejsza, jednak wskutek zjawiska refrakcji uzyskuje się dobre „pokrycie terenu”. Radiotelefon „Zew” — bazowy składa się z trzech zasadniczych części:
- panelu nadawczo-odbiorczego z zasilaczem,
- mikrofonu,
- anteny.
Konstrukcyjnie nadajnik, odbiornik i zasilacz są zmontowane we wspólnej obudowie. Na płycie czołowej panelu są umieszczone elementy manipulacyjne: wyłącznik zasilania — klawisz czerwony, oznakowany podświetlaną lampką z literą W, klawiszowy przełącznik kanałów, regulator siły głosu (pokrętło z napisem „SIŁA GŁOSU”), regulator blokady szumów (pokrętło z napisem „SZUMY”) i świetlny wskaźnik nadawania (lampka z literą N). Na tylnej ściance panelu znajdują się: gniazdo antenowe typu BNC-50, pięciokontaktowe gniazdo mikrofonowe oraz przewód sieciowy.
Mikrofon jest umocowany na specjalnej podstawie, która jest wyposażona w przyciskowy przełącznik odbiór-nadawanie oraz kabel z pięciokontaktowym wtykiem, służącym do połączenia mikrofonu z radiotelefonem.
Radiotelefon „Zew” jest przystosowany do współpracy z anteną typu ADx-l, składającą się z trzech szerokopasmowych dipoli cylindrycznych, umieszczonych jeden nad drugim na wspólnym maszcie. Jest to antena szerokopasmowa o impedancji 50 Ω.