Radmor FM-315 (FM-316)/Uruchomienie i obsługa
Na rysunku obok przedstawiono widok płyty czołowej radiotelefonu, na której umieszczone są wszystkie elementy manipulacyjne. Znajdują się tam:
- przełącznik kanałów K1, spełniający jednocześnie rolę wyłącznika radiotelefonu. W pozycji 0 radiotelefon jest wyłączony, w pozostałych pozycjach włączone jest zasilanie i kolejno kanały 1, 2 lub 3;
- pokrętło regulacji siły głosu R2, oznaczone na płycie symbolem W — wzmocnienie;
- pokrętło regulacji blokady szumów R3, oznaczone na płycie symbolem B — blokada;
- przycisk kontrolny stanu naładowania baterii N. Naciśnięcie przycisku (przy włączonym odbiorniku) powoduje zapalenie się umieszczonej w przycisku żarówki, która łącznie z odbiornikiem pobiera prąd równy prądowi nadajnika. Jeżeli bateria jest naładowana — żarówka świeci, w przypadku gdy napięcie baterii jest mniejsze niż 11,2 V - żarówka nie zaświeci się;
- gniazdo G1 do dołączenia przetworników elektroakustycznych;
- gniazdo antenowe G(k).
Przed przystąpieniem do pracy należy dołączyć do zespołu nadawczo-odbiorczego :
- zasilacz z naładowaną baterią akumulatorów,
- mikrofonogłośnik lub zespół słuchawkowo-laryngofonowy,
- antenę.
Następnie przełącznikiem K1 włączyć radiotelefon i wybrać żądany kanał. Za pomocą regulatora siły głosu W ustawić wzmocnienie tak, aby odbierany sygnał był dobrze słyszany w danych warunkach. Należy jednak pamiętać, aby głośność nie była zbyt duża, gdyż może to spowodować pogorszenie zrozumiałości. Regulator blokady szumów B należy ustawić na granicy szumów, tzn. tak, aby nieznaczne pokręcenie potencjometrem w lewo spowodowało pojawienie się szumów. Zbyt silne zablokowanie szumów zmniejsza czułość odbiornika.
Przejście z odbioru na nadawanie odbywa się przez naciśnięcie przycisku odbiór-nadawanie, znajdującego się na mikrofonogłośniku lub w układzie laryngofonowo-słuchawkowym. Powoduje to zadziałanie przekaźnika P1, który przełącza:
- antenę z odbiornika na nadajnik,
- napięcie zasilania z odbiornika na nadajnik.
Przejście z nadawania na odbiór odbywa się samoczynnie przy zwolnieniu przycisku odbiór-nadawanie.
Radiotelefon, zależnie od rodzaju pracy użytkownika, może być noszony na pasie nośnym, założonym przez ramię w pozycji pionowej lub skośnej (przez plecy). Istnieje również możliwość noszenia radiotelefonu na piersiach lub plecach przy zastosowaniu specjalnego pasa krzyżowego.