Break (Magazyn CB)/Numer 6/Poznaj swój sprzęt CB! Dzisiaj Yosan JC2204J

Z radiowcy.org
Artykuł
Autor red. magazynu Break
Data publikacji sierpień 1993
Miejsce publikacji Break (Magazyn CB)/Numer 6

Po raz piąty już publikujemy wyniki pomiarów testowych radiotelefonów CB często używanych przez polskich sibistów. Zainteresowanie naszych czytelników tym cyklicznym działem odzwierciedlone w korespondencji nadchodzącej do BREAKA ugruntowuje nas w przekonaniu o zasadności i konieczności stałego kontynuowania rubryki. Wszystkich czytelników mających trudności ze zrozumieniem publikowanych wyników testów odsyłamy do numeru 1 naszego pisma, w którym podaliśmy kryteria przeprowadzanych pomiarów oraz klucz do ich interpretacji. Posiadana przez nas baza sprzętowa umożliwia naszym ekspertom podawanie rzetelnych wyników pomiarowych. Jedynym problemem, jaki napotykamy, jest trudność w pozyskiwaniu radiotelefonów poddawanych testom. Sytuacja ekonomiczna młodego jeszcze pisma nie pozwala na zakup radiotelefonów do testów, które przecież też sporo kosztują. Większość przetestowanych dotychczas modeli była bezpośrednio własnością osób prywatnych. Zwracamy się do firm rozprowadzających radiotelefony CB na polskim rynku o pomoc w kontynuowaniu tego działu. Rzeczą oczywistą jest, że Magazyn BREAK gwarantuje, poza niezbędnym w celu otwarcia obudowy zdjęciem plomb zwrot całkowicie sprawnego technicznie urządzenia.

Prezentujemy dzisiaj naszym czytelnikom test opisywanego w numerze 4 radiotelefonu Yosan JC-2204J. Model ten cieszy się obecnie dużym powodzeniem na polskim rynku za sprawą niskiej ceny oraz interesujących parametrów.

Radiotelefon ten posiada 5 czterdziestek, modulację AM, FM, funkcje DW (scanning dwóch dowolnych kanałów), gniazda dodatkowego głośnika oraz głośnika PA. Radiotelefon umożliwia również scanning wszystkich kanałów. Duży wyświetlacz LCD pokazuje numer kanału, aktualną czterdziestkę, poziom odbieranego oraz nadawanego sygnału, jak również poziom modulacji. YOSAN JS2204J ma tylko dwa pokrętła - VOL (siła głosu) oraz SQ (blokada szumów).

A oto jak wypadł test YOSANA na stanowisku pomiarowym:

  1. Czułość w emisji AM wynosi dla m = 85% 0,3 μV przy (S + N)/N=10 dB.
  2. Czułość w emisji FM dla dewiacji 2 kHz wynosi 0,42 μV dla SINAD = 20 dB.
    Czułość YOSANA jest typowa dla tego typu sprzętu.
  3. Skalowanie S-metru w tym modelu wygląda następująco:
    • S1 0,35 μV
    • S5 2,00 μV
    • S9 30,00 μV
    • + 200,00 μV
      Trzeba przyznać, że YOSAN bardzo wiernie oddaje przyjęty na świecie standard skalowania S-metrów.
  4. Blokowanie odbiornika, którego to parametru producent nie podaje jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi 5 mV.
  5. Selektywność sąsiedniokanałowa wynosi 1,5 mV, co jest jednym z najlepszych wyników jakie zmierzyliśmy w różnych radiotelefonach. Nie ma się co dziwić - producent zastosował w pierwszej p. cz. bardzo dobrej jakości monolityczny filtr kwarcowy. Stosowane powszechnie w radiotelefonach monolityczne filtry kwarcowe mają znacznie gorsze parametry niż filtr zastosowany w radiotelefonie YOSANA.
  6. Intermodulacja Yosana jest na poziomie 400 μV, co plasuje go w czołówce obok Alana 18 i Maxona 3000, niemniej jest to nadal za mało, jak na trudne warunki pracy w dużych aglomeracjach miejskich.
  7. Odbiór sygnałów niepożądanych występuje tylko dla częstotliwości 26,368 MHz z poziomem 3 mV (wtedy na kanale 28 otrzymamy sygnał czułościowy).
  8. Pasożytnicza dewiacja nadajnika nie przekracza 200 Hz (pomiar wykonuje się w AM z modulacją).
  9. Tłumienie częstotliwości harmonicznych i nieharmonicznych w YOSANIE jest praktycznie niemierzalne, niezależnie od zakresu (czterdziestki) w którym pracuje.
  10. Moc nadajnika w zależności od zakresu częstotliwości (czterdziestki) przedstawia się następująco:
    • A - 3,30 W
    • B - 3,75 W
    • C - 3,94 W
    • D - 3,76 W
    • E - 3,19 W
      Nierównomierność mocy jest typowa, podobnie jak w innych aparatach wieloczterdziestkowych powszechnie znanych na naszym rynku sprzętowym.

Czołową zaletą modelu JC2204J przy jego rozbudowanych funkcjach użytkowych są jego nad podziw małe wymiary (również mikrofon jest zgrabny i w dodatku niewielki). Dzięki temu można go montować w samochodzie nawet w kieszeni przeznaczonej dla radioodtwarzacza. Warty uwagi jest również sposób przestrajania YOSANA w "zera", który polega na zmianie programowej w mikroprocesorze (bez "przeciągania" kwarcu). Jest to bardzo korzystne, ponieważ sygnał z anteny wymieszany z sygnałem z heterodyny symetrycznie odpowiada filtrowi p.cz. o częstotliwości środkowej 10,695 MHz (przy przeciąganiu kwarcu występuje negatywne zjawisko przesuwu częstotliwości środkowej p.cz. do wartości 10,693 MHz, co może objawiać się złą jakością odbioru).

Do wad tego modelu należy na pewno brak regulacji RF-Gain przy dość dużej czułości odbiornika, jak również mała czytelność pola odczytowego wyświetlacza LCD przy obserwacji z boku (co jest zresztą charakterystyczne dla wielu wyświetlaczy LCD stosowanych w wielu aparatach CB m.in. w Lincolnie). Yosan także nie lubi niedopasowanej anteny, jak również pola w.cz. w bliskości mikrofonu, co jest zresztą charakterystyczne dla wielu typów radiotelefonów CB.

To tyle o tym udanym modelu firmy YOSAN.

W kolejnych numerach Magazynu BREAK opublikujemy wyniki testów nowego polskiego radiotelefonu Radmor CB-30016, radiotelefonu ONWA (AM, FM) oraz dwóch „gwiazd” Presidenta: James i George.