Przejdź do zawartości

Stan wojenny w Polsce (1981-1983)

Z radiowcy.org

Komunikat Ministerstwa Łączności

W związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 roku w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności, Ministerstwo Łączności informuje o ograniczeniu świadczenia usług.

W dziedzinie poczty

  1. Zawiesza się przyjmowanie paczek w obrocie krajowym z wyjątkiem leków, środków i przedmiotów niezbędnych do ratowania życia i zdrowia oraz paczek z żywnością i odzieżą. Dopuszcza się nadawanie paczek przez instytucje, urzędy, przedsiębiorstwa, zakłady i organizacje polityczne, społeczne oraz spółdzielcze. Przyjęcie paczek nadawanych przez te instytucje uzależnia się od pisemnego zaświadczenia stwierdzającego konieczność nadawania — z wyszczególnieniem zawartości.
  2. Paczki powinny być nadawane w stanie otwartym, umożliwiającym wgląd do ich zawartości w chwili nadania.
  3. Paczki mogą być nadawane w wytypowanych urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych w określonych godzinach. Wykaz tych urzędów i godziny nadawania zawiera wywieszka umieszczona w urzędach pocztowych.
  4. Ciężar paczki nie może przekraczać 5 kg.
  5. Zawiesza się nadawanie przesyłek pocztowych.
  6. Zawiesza się nadawanie przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków przeznaczonych za granicę.
  7. Listy wartościowe powinny być nadawane w stanie otwartym. Do listu wartościowego nadawca powinien włożyć kartkę ze spisem zawartości.
  8. Paczki żywnościowe nadchodzące z zagranicy będą załatwiane w dotychczasowym trybie.

W dziedzinie telekomunikacji

  1. Czasowe wstrzymanie ruchu telefonicznego międzynarodowego, międzymiastowego i miejscowego oraz ruchu teleksowego i telegraficznego i innego rodzaju usług telekomunikacyjnych świadczonych na rzecz instytucji i osób prywatnych.
  2. Po przywróceniu usług telekomunikacyjnych będzie jednak nadal zawieszony automatyczny ruch telefoniczny i teleksowy międzynarodowy oraz międzymiastowy, jak również nieczynne pozostaną automaty wrzutowe wielostrefowe.

Jednocześnie wprowadza się cenzurę korespondencji telekomunikacyjnej (telegram, telex). Przerywane będą rozmowy telefoniczne oraz połączenia teleksowe i telegraficzne, jeżeli ich treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa. Zacierane będą w przesyłkach i korespondencji telekomunikacyjnej informacje, których treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa.

W dziedzinie łączności radioamatorskiej i radiokomunikacji

  1. Wprowadza się zakaz zakładania i używania amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych.
  2. Tracą ważność zezwolenia na posiadanie, zakładanie i używanie radiostacji indywidualnych i klubowych oraz doświadczalnych, wydane przed dniem 13 grudnia 1981 roku, w tym radiotelefony będące w powiadaniu osób fizycznych.
  3. Urządzenia radiokomunikacyjne i radiotelefoniczne, pracujące w sieciach ogólnokrajowych wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódrkich i wewnątrzzakładowych mogą być używane przez jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej wyłącznie dla celów służbowych.
  4. Posiadacze indywidualnych i klubowych amatorskich urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych oraz osoby posiadające radiotelefony zobowiązane są do zwrócenia posiadanych zezwoleń bez dodatkowego wezwania na własny koszt w punktach wyznaczonych przez wojewódzkie urzędy telekomunikacyjne, a w odniesieniu do Warszawy i Katowic przez dyrekcje okręgu poczty i telekomunikacji w terminie 48 godzin od ogłoszenia stanu wojennego.
  5. Osoby posiadające indywidualne amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze, kluby radioamatorskie posiadające klubowe amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze, osoby posiadające wszelkiego rodzaju radiotelefony zobowiązane są do złożenia tych urządzeń bez uprzedniego wezwania na swój koszt i ryzyko do depozytu w punktach wyznaczonych przez wojewódzkie urzędy telekomunikacyjne, a w odniesieniu do Warszawy i Katowic przez dyrekcje okręgu poczty i telekomunikacji w ciągu 43 godzin od ogłoszenia stanu wojennego.[1][2][3]

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Głos Wybrzeża - Dziennik PZPR nr 249 (10129) z 16 grudnia 1981
  2. Dziennik bałtycki nr 248 (11364) z 16 grudnia 1981
  3. Wieczór wybrzeża nr 246 (7661) z 16 grudnia 1981