Silesian VHF Contest
Wygląd
Śląskie Zawody Ultrakrótkofalarskie.
Regulamin
- Organizatorami zawodów jest Klub Radiokomunikacji i Telewizji Amatorskiej – SP9KRT. Zawody odbywać się będą pod patronatem [[wikipedia-pl:|]].
- Celem organizacji zawodów jest popularyzacja pracy na pasmach ultrakrótkich, oraz podnoszenie poziomu technicznego i operatorskiego szerokiej rzeszy radionadawców województwa śląskiego i SP, a także aktywizowanie pasma 70 cm. Zawody mają charakter międzynarodowy i są kontynuacją byłych zawodów SP9 VHF Contest, oraz S VHF Contest organizowanych w latach 1998-2001 i 2003 roku.
- Regulamin zawodów został zmieniony w stosunku do regulaminu z roku 2003. Zawody odbywać się będą corocznie (do odwołania) w trzecią sobotę września w godz. 17:00 - 19:00 UTC w paśmie 70 cm oraz w godz. 20:00 – 22:00 UTC w paśmie 2 m, emisjami CW, SSB i FM (w zakresie obowiązującego band planu) i realizowane są przez jednego operatora (SO), ze stałego lub terenowego QTH (ZNAK/P, ZNAK/okręg) a także przestrzegania warunków posiadanej licencji. Dopuszcza się powtarzanie łączności (nasłuchów) innymi emisjami przyjętymi w zawodach.
- Obowiązuje wywołanie w zawodach: na telegrafii – „CQSC”, na fonii – „Wywołanie w zawodach śląskich”. Ponadto uczestników obowiązuje 5 minut QRT przed i po zawodach.
- Lokaty w zawodach obliczane są w kategoriach:
- „Kategoria Pucharowa” – suma zdobytych punktów na pasmach 70 cm i 2 m
- grupa „A” – suma zdobytych punktów na paśmie 70 cm
- grupa „B” – suma zdobytych punktów na paśmie 2 m
- grupa „C” – nasłuchowcy – suma zdobytych punktów na pasmach 70 cm i 2 m
- W zawodach obowiązują logi osobne dla każdego pasma zachowujące numerację ciągłą kolejnych łączności (nasłuchów) od nr 001, bez względu na emisję używaną na danym paśmie.
- W łącznościach obowiązuje wymiana pełnych raportów RS/T + nr QSO + ww.loc.
- Stacje nie biorące udziału w zawodach podają raport RS/T + 000 + ww.loc.
- Nasłuchowców obowiązuje odebranie raportów podawanych przez obydwu korespondentów. Nasłuchów tej samej stacji można kolejno dokonać tylko pięć razy, przy czym powtórzenie nasłuchów tej samej stacji może nastąpić po upływie 30 min.
- Do obliczania wyników uzyskanych przez nadawców przyjmujemy:
- pasma 70 cm i 2m - 1 punkt za 1 km odległości pomiędzy korespondentami
- nasłuchowcy - 2 punkty za nasłuch dwu stacji prowadzących ze sobą łączność (bez względu na pasmo)
- Za łączność (nasłuch) przeprowadzoną emisją FM dodatkowo doliczany jest 1 punkt.
- Ilość zdobytych punktów na danym paśmie (nasłuchowcy na obydwu pasmach) uzyskujemy mnożąc ilość zdobytych punktów za QSO przez sumę uzyskanych mnożników wynikających z ilości zrobionych „dużych kwadratów”.
- Mnożnik dla danego kwadratu zalicza się tylko jeden raz bez względu na ilość QSO (nasłuchów) przeprowadzonych z tym kwadratem.
- Wielkość mnożnika dla danego kwadratu obliczamy z załączonej siatki „quasi lokatorów”
- Przykładowo dla stacji z JO90 na 2 m.:
- Przeprowadzono 25 QSO z kwadr. JO90 uzyskując 547 km - daje to 547 pkt. (mnożnik = 1)
- Przeprowadzono 7 QSO z kwadr. JN99 uzyskując 217 km - daje to 217 pkt. (mnożnik = 2)
- W tym przeprowadzono 15 QSO emisją FM co daje dodatkowo 15 pktów
- Wynik końcowy: ( 764 + 15 ) × 3 = 2292 punkty
- Wynik za zawody w paśmie 70 cm obliczamy jak dla zawodów na 2 m mnożąc osiągnięty wynik przez 2.
- Przykładowo przyjmując wynik, jak na 2 m - to końcowy wynik dla 70 cm wyniósł by: 2292 × 2 = 4584 punkty.
- Nie będą zaliczane łączności: powtórzone, przeprowadzone przez przemienniki, emisjami innymi lub mieszanymi, cros-band`owe lub gdy raporty są niepełne lub błędnie odebrane. Nie będą także uwzględniane łączności ze stacjami które wystąpią mniej aniżeli dwa razy w logach uczestników zawodów przekazanych do klasyfikacji lub kontroli.
- Klasyfikacja pucharowa stanowi integralną część zawodów i wynika z sumy osiągniętych wyników przez uczestnika zawodów na obu pasmach (wg przykładów będzie to ilość 6876 pkt.). Pierwsza lokata w kategorii pucharowej wyróżniana jest „Pucharem Przechodnim” i nagrodą rzeczową. Miejsca od I-V wyróżniane są dyplomami. Lokaty od I – III zajęte w grupach „A” „B” „C” wyróżniane są dyplomami. Pozostali uczestnicy zawodów wyróżniani są „Dyplomami uczestnictwa”.
- Wykaz łączności (nasłuchów) przeprowadzonych w zawodach (na drukach obowiązujących w PZK lub logach komputerowych) należy przesłać celem ich sklasyfikowania lub do kontroli w terminie 14 dni po dniu zawodów (ważna data stempla pocztowego lub wysłanego emaila) na n/w adres::
- Zbigniew GALA-OPALSKI - SP9LDB
ul. Tysiąclecia 86 B m.40
PL 40-871 KATOWICE 38
e-mail: sp9ldb@poczta.onet.pl - Ogłoszenia rezultatów zawodów organizator dokona w terminie do 30 listopada roku, w którym odbyły się zawody.
- W tym samym terminie na spotkaniu podsumowującym Organizator dokona wręczenia „Pucharu przechodniego” i dyplomów.
- Zbigniew GALA-OPALSKI - SP9LDB
- Puchar Przechodni” po trzykrotnym jego zdobyciu przez tego samego nadawcę przechodzi na jego własność. Następne zawody mogą się odbyć po ufundowaniu nowej edycji pucharu.
- Zwrot „Pucharu Przechodniego” do organizatora zawodów przez jego zdobywcę (z wyjątkiem gdy go zdobył po raz trzeci), następuje w terminie do 10 września następnego roku po jego zdobyciu.
- W przypadku uszkodzenia lub utraty pucharu – koszty naprawy lub odtworzenia pucharu ponosi aktualny jego posiadacz.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zarządu KRiTA, a jego decyzje są ostateczne.
Powyższy regulamin zawodów SILESIAN-VHF-CONTEST obowiązuje od dnia 1 września 2006 roku.
Piekary Śląskie, Grudzień 2004 r.
Aktualizacje: lipiec 2005, czerwiec 2006
Zarząd KRiTA
Uwaga: termin zawodów w latach następnych na życzenie uczestników zawodów może zostać zweryfikowany.