Przejdź do zawartości

SR9ZAA (Węzeł PR)

Z radiowcy.org

System packet radio SR9ZAA pracujący w Harcerskim Klubie Łączności „Bartek” SP9ZAA, przy Krakowskim Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej.

Wyposażenie węzła

Całość wyposażenia można podzielić na część informatyczną odpowiedzialną za obsługę węzła, jak też ruch od strony sieci AmprNet oraz część radiową odpowiedzialną za łączność ze światem od strony radia i pasm amatorskich, obsługę linku służbowego w obrębie pasma 430 MHz oraz portów użytkowników w obrębie pasm 144 MHz i 430 MHz.

Dane techniczne części radiowej

  • Samochodowy profesjonalny radiotelefon Maxon PM-150 pracujący obecnie z mocą 7 W na częstotliwości 144.850 MHz t.j. częstotliwości portu użytkownika węzła SR9ZAA, gdzie ruch odbywa się z przepływnością 2.4 kbps. Drugi port obsługiwany jest przez radiotelefon Motorola Maxtrac, prcujący tymczasowo na częstotliwości 433.875 MHz z szybkością 9.6 kbps.
  • Przerobiony telefon sieci komórkowej NMT przeznaczony na obsługę linku służbowego służącego do łączności z krakowskim węzłem komunikacyjnym Polskiego Związku Krótkofalowców RMNC SR9DKR zainstalowanym w radiokomunikacyjnym obiekcie TP S.A. - Centrum Linii Radiowych na wzgórzu Krzemionki w Krakowie. Link pracuje z przepływnością 9.6 kbps. Transceiver pracuje na częstotliwości 438.525 MHz z mocą ok. 1 W.
  • Dla potrzeb portów użytkowników wykorzystywana jest dwupasmowa, fabrycznej konstrukcji pionowa antena typu UV-300, zainstalowana na wysokości ok. 7 m.n.p.t. działająca jako 3 × 5/8 lambda w paśmie 2 m oraz 11 × 5/8 w paśmie 70 cm.
  • Dla potrzeb linku służbowego zastosowana jest adaptowana z pasma Centertel NMT 450 9-elementowa antena Yagi, pracująca w polaryzacji poziomej w kieunku Krzemionek (zainstalowana jest nieco poniżej tej pierwszej).

Dane techniczne części komputerowej

  • Sercem systemu jest komputer IBM/PC wyposażony w procesor Intel Pentium 100 MHz, 64 MB RAM, dysk twardy 10 GB z zainstalowanym Slackware Linux'em z jądrem 2.2.13 z wkompilowanym modułem obsługi kart USCC, CD-ROM Mitsumi 4x. Ponadto na pokładzie znajduje się karta graficzna VGA współpracująca z monitorem takiego też standardu oraz karta sieciowa zgodna z NE2000, typu Genius GE2500III.
  • Jako modem wykorzystywana jest czteroportowa karta USCC opracowana przez Jarka SP9SPW oraz Janusza SP9UMX z „kanapkowo” nakladanymi modemami. Obecnie wykorzystywane są trzy porty:
    • pierwszy modem 2,4 kbps (TCM3105) obsługuje port użytkowników
    • drugi modem 9,6 kbps służy do połączenia linkowego w kierunku SR9DKR
    • trzeci modem natomiast stanowi port użytkowników 9,6 kbps.
  • W dniach 18 - 21 czerwca 2002 r. dokonano modernizacji wewnętrznej sieci ethernet, pracującej w klubie SP9ZAA. Dokonano przejścia z okablowania koncentrycznego na okablowanie skrętkowe (klubowe karty sieciowe umożliwiały tego typu modernizację, posiadają gniazda RJ-45). Z modernizacją wiązały się poniższe zakupy: 8-portowego huba firmy Genius, 8-portowego switcha EP-808X firmy Surecom. Działanie powyższe ułatwi przyszłe modernizacje sprzętu komputerowego pracującego na terenie klubu.

Oprogramowanie

  • Slackware Linux] z jądrem 2.2.13 nie obciążanym masą zbędnych rzczy, z wbudowanym modułem obsługi kart USCC.
  • LinuxNet będący sercem zarządzającym pracą węzła.
  • Funkcje systemu pocztowego pełni program F6FBB dla Linuxa (kto nie pamięta poczciwego FBB jeszcze dla DOS'a).
  • DX Cluster systemu pracuje w oparciu o program DX-Net.
  • Jako bramka i system TCP/IP oraz serwer WWW pracuje program TNOS.

Informacje o wykorzystanej karcie USCC

Karta USCC

Karta została opracowana przez Jarka SP9SPW oraz Janusza SP9UMX na podstawie projektu grupy Baycom. Modularnie instalowane modemy pozwalają na dowolną konfigurację w zależności od potrzeb i możliwości użytkowników. „Kanapkowo” nakładane modemy dopasowane są do wymiarów płytki umożliwiając łatwą instalację wewnątrz komputera.

Obok przedstawiamy zdjęcie prototypowego egzemplarza karty USCC, wykonanej przez członków grupy Packet Radio SP9ZAA - kolegów Jarka SP9SPW oraz Janusza SP9UMX. Zaprezentowany tutaj model pracuje nieprzerwanie już od pierwszych dni czerwca 2000 r. W chwili obecnej stanowi on standardowe wyposażenie węzła SR9ZAA, gdzie współpracuje z dwoma modemami 9.6 kbps (obsługa linku służbowego do węzła SR9DKR oraz portu użytkownika w paśmie 430 MHz) oraz jednym modemem 2.4 kbps (obsługa portu użytkownika w paśmie 144 MHz). Na zdjęciu karta jest przedstawiona bez modemów.

Informacje o wykorzystanych modemach 9k6 na karcie USCC

Modemy 9k6 pracujące na linku radiowym oraz porcie użytkowników wykonane są na podstawie konstrukcji brytyjskiego krótkofalowca G4XYW. Konstrukcja oparta na mikrokontrolerze AVR 90S1200 firmy Atmel pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów kształtu sygnału nadawanego oraz charakteryzuje się wysoką selektywnością odbieranego sygnału. Szereg zalet modemu związanych z prostotą konstrukcji, oprogramowaniem typu Open Source przyczyniły się do skonstruowania tego rozwiązania. Mikroprocesorowe rozwiązanie modemu pozwoliło uzyskać idealną powtarzalność konstrukcji czego nie można powiedzieć o projekcie wg. DF9IC, gdzie dobór producentów elementów (układów scalonych) stanowił o działaniu modemu.

Lista portów i statystyki ruchu węzła

Statystyki ruchu portów węzła SR9ZAA
Numer Nazwa portu
1 Port użytkownikow 2,4 kbps
2 Port użytkownikow 9,6 kbps
3 Port bramki SR9ZAA-10
4 Port BBS-a SR9ZAA-8
5 Port DX Cluster'a SR9ZAA-12
6 Port WW Convers SR9ZAA-14
7 Port do SR9DKR
9 Port do YO3KXL
11 Port do SR9DIP
12 Port do PI4TUE
17 Port do SR7BBS
18 Port do SR9DDF

Linki zewnętrzne