SP DX Maraton KF
(dawniej SP DX Maraton). Jedna z form współzawodnictwa prowadzona w ramach SP DX Club.
Regulamin
Pierwszy regulamin wydany w 1970 roku
- W stałym współzawodnictwie p.n. „SP-DX-Maraton” mogą uczestniczyć wszyscy nadawcy i nasłuchowcy polscy
- Współzawodnictwo prowadzone jest w grupach A •— nadawcy i B — nasłuchowcy.
- W grupach A i B oddzielnie prowadzona jest klasyfikacja na każdym z pasm amatorskich KF, oraz łączna wie-lopasmowa. Na żądanie uczestnik może być klasyfikowany wyłącznie na jednym z pasm KF. Praca na pasmach UKF jest traktowana jako możliwość uzupełnienia ogólnej punktacji.
- Uczestnicy w grupach A i B współzawodniczą w pasmach 3,5 MHz, 7 MHz, 14 MHz, 21 MHz i 23 MHz, a w grupie B także 1,8 MHz.
- Podstawą do zaliczenia punktów jest posiadana przez uczestnika karta QSL lub inne pisemne potwierdzenie łączności (nasłuchu).
- Rodzaju emisji nie ogranicza się.
- Zalicza się łączności i nasłuchy przeprowadzone po zakończeniu II wojny światowej.
- Punktacja: za każdy potwierdzony kraj wg aktualnej listy DXCC (oddzielnie: NRD/NRF, DRW/Wietnam Południowy, KRLD/Korea Południowa) zalicza się 1 punkt, a za każdą strefę wg WAZ zalicza się 15 punktów — na każdym z pasm.
- W zasadzie nie wymaga się przedstawienia kart QSL, jednakże w sporadycznych przypadkach, na żądanie managera SPDXM potwierdzenia muszą być przesłane do sprawdzenia.
- Zestawienia wyników sporządzane będą na koniec każdego kwartału, tj. 31 marca, 30 czerwca, 30 września 1 31 grudnia każdego roku.
- Zgłoszenia i uzupełnienia na drukach SPDXM (wypełnione w porządku alfabetycznym prefiksów oddzielnie za każde pasmo) należy przesyłać na adres managera SPDXM: Adam Sucheta, Kraków, skrytka pocztowa 799. Do klasyfikacji za każdy kwartał uwzględniane będą zgłoszenia i uzupełnienia wysłane najpóźniej w ostatnim dniu kwartału (decyduje data stempla pocztowego).
- Za osiągnięcie 1000 punktów przyznawany będzie uczestnikowi dyplom, oraz nalepki za uzyskanie 1500, 2000, 2500 i 3000 pkt. Uczestnikom zajmującym czołowe (1-5) lokaty w każdym roku (wg stanu na 31 grudnia) w grupach A i B na każdym z pasm KF i w klasyfikacji wielopasmowej przyznawane będą dyplomy. Niezależnie od dyplomów Zarząd SPDX Klubu będzie występował do Zarządu Głównego PZK o przyznanie nagród rzeczowych uczestnikom osiągającym najlepsze wyniki we współzawodnictwie.
Kol. 3Z3BQD prowadzi dział współzawodnictwa CFM/WKG. Ciekawostki z pasm oraz aktualne swoje osiągnięcia prosimy kierować na adres: 3Z3BQD — Jerzy Stanisz, Czempiń, skrytka pocztowa 9, pow. Kościan. Wyniki tego współzawodnictwa oraz ciekawsze informacje DX-owe co pewien okres zamieszczane będą w Biuletynie PZK. Zapraszamy wszystkich nadawców do współpracy z Kol. 3Z3BQD.[1]
Aktualny regulamin
Najnowszy, obowiązujący regulamin znajduje się na stronie SP DX Clubu pod adresem https://www.spdxc.org/index.php/spdxm-reg/
Przypisy
- ↑ Krótkofalowiec Polski nr 1 (116) styczeń 1970 str. 1