SP8PZI (Klub)/Wizyta SP5RM w klubie w sierpniu 1973
Publikacja z Biuletynu PZK — Relacja z wizyty w klubie SP8PZI — | |
Autor | SP5RM |
Data publikacji | październik 1973 |
Miejsce publikacji | Biuletyn PZK nr 10/1973 str. 16-17 |
Podczas urlopu w Iwoniczu Zdroju udałem się do Krosna, gdzie odwiedziłem Klub Krótkofalowców PZK przy Domu Kultury Górnika Naftowca. Klub ten, powstały w 1960 roku (początkowo przy Krośnieńskich Hutach Szkła) prowadzi ożywioną działalność szkoleniową i w zasadzie można stwierdzić, że jest centralną bazą szkolenia amatorskiej radiokomunikacji na całym Podkarpaciu.
Prezesem klubu jest zasłużony działacz, kombatant drugiej wojny światowej, żołnierz I Armii Wojska Polskiego, uczestnik szlaku bojowego Lenino - Berlin, Marian Nawrocki SP8VD. Właśnie tam, w obozie sieleckim nad Oką, ucząc się telegrafii Marian marzył już o tym, jak po wojnie będzie prowadził łączności amatorskie w wolnej, niepodległej Polsce. Marian pracuje obecnie zawodowo w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krośnie. Jest wychowawcą wielu młodych krótkofalowców, którzy po raz pierwszy zetknęli się z krótkofalarstwem w klubie przez niego prowadzonym.
Klub obecnie liczy niespełna 20 osób (tylko przejściowo, ponieważ wielu członków wyjechało na studia). Lokal klubowy, to jedna izba o powierzchni 15 metrów kwadratowych na poddaszu. W cym pomieszczeniu znajduje się wszystko: pracownia konstruktorska, radiostacja klubowa SP8PZI z dorobkiem kilku tysięcy QSO (wszystkie kontynenty). W środę każdego tygodnia jest dzień klubowy. Rojno tu i gwarno! Dyskusja trwa zawsze do późnych godzin wieczornych. Klub odwiedzają także młodzi mieszkańcy osiedla, a również i mieszkańcy pobliskich miejscowości: Turoszówka, Krościenko i innych.
Młodzież żywo interesuje się krótkofalarstwem, z zaciekawieniem przygląda się radiostacji klubowej. Dyżurny klubu informuje przybyłych, że w drugiej połowie października rozpocznie się kurs na I kategorię zezwolenia.
Warto również zaznaczyć, że z inicjatywy podkarpackich działaczy PZK powstały kluby krótkofalowców PZK:
- w Jaśle /prezesem jest Zenon Kamiński SP8AHI/
- Gorlicki Klub Krótkofalowców PZK /prezes - Włodzimierz Bek SP8DEE/
- Bieszczadzki Klub Krótkofalowców PZK /prezes - Jan Switalski SP8MJ/.
Podkarpackie kluby krótkofalowców PZK prowadzą ożywioną działalność szkoleniową i sportową, aktywnie włączają się do realizacji zadań na rzecz obrony cywilnej. Zyskały sobie za to uznanie i sympatię wśród społeczeństwa ziemi podkarpackiej.
Krosno jest miastem powiatowym w województwie rzeszowskim (SP8). Liczy sobie około 50 tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem gospodarczym Krośnieńsko-Jasielskiego Zagłębia Naftowego. Znajdują się tu także huty szkła, fabryka obuwia, zakłady lniarskie, przemysł maszynowy i spożywczy.
W latach 1942 - 43 hitlerowcy dokonali w Krośnie szeregu egzekucji na mieszkańcach. O wyzwolenie Krosna stoczyła zacięte walki 38 Armia Radziecka i I Korpus Czechosłowacki pod dowództwem gen. Ludwika Swobody. Warto także wspomnieć, że w Krośnie mieści się muzeum, w którym m. inn. znajduje się biurko, przy którym pracował wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz. Można tu obejrzeć od pierwszej lampy naftowej, przez późniejsze oświetleniowe lampy pokojowe, gabinetowe i biurkowe, do dużych artystycznych żyrandoli i miniaturowych, bardzo efektownych lamp naftowych.
Jeśli ktoś znajdzie się w Krośnie, powinien odwiedzić muzeum, no i oczywiście klub SP8PZI.
Kolegom z klubu życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu amatorskiej radiokomunikacji na terenie Podkarpacia.