SP3KFI (Klub)/Wizyta SP5QU w Radioklubie w 1973
Artykuł z Biuletynu PZK | |
Autor | SQ5QU |
Miejsce publikacji | Biuletyn PZK nr 3/1973 str. 22-24 |
Radioklub Ligi Obrony Kraju przy Zakładowym Domu Kultury ZWG Tonsil zrzesza 74 członków i 12 kandydatów w różnym wieku, rekrutujących się głównie z pośród pracowników popalanego w kraju i zagranicą "Tonsilu", Siedzba klubu znajduje się na terenie Zakładowego Domu Kultury, bardzo blisko zakładów. Dom kultury robi bardzo dobre wrażenie: nowoczesny, obszerny, dobrze wyposażony, z dużą restauracją, kawiarnią /smacznie gotują!/ i kinem. Radioklub zajmuje tu kilka pomieszczeń na dole, przeznaczonych na warsztat mechaniczny, pracownię i magazyn. Radiostacja znajduje się oczywiście możliwie najbliżej dachu, w przestronnym, ładnie urządzonym pomieszczeniu. Na zebrania walne /właśnie miałem przyjemność uczestniczyć w takim zebraniu/ istnieje możliwość korzystania z pomieszczenia kawiarni. Dobre warunki działalności i rozwoju /choć koledzy z radioklubu mają propozycje dalszego poprawienia tych warunków/, opiekę i konieczną pomoc techniczno-materialną radioklub ma do zawdzięczenia Kierownictwu Zakładów z Dyrektorem inż. Janem Malikiem i Zastępcą Dyrektora d/s technicznych inż. Wiąckiem — na czele.
Prezesem klubu jest Ryszard Michalak SP3BVD, a kierownikiem klubu i motorem wielu cennych inicjatyw i poczynań Jerzy Klabon SP3FFN. Z ich inicjatywy /oczywiście przy współdziałaniu pozostałych członków Zarządu i aktywistów klubu, zorganizowano ciekawą i pożyteczną imprezę: "Lis-maraton". Uczestnicy tego współzawodnictwa o charakterze długofalowym biorą udział w szeregu zawodów radiopelengacyjnych organizowanych na przestrzeni roku. Uzyskiwane rezultaty są odpowiednio punktowane , a po zakończeniu sezonu, następuje podsumowanie wyników, wręczany jest puchar przechodni i nagrody rzeczowe ufundowane zwykle przez Radę Nakładową ZWG Tonsil a także dyplomy. W roku ubiegłym w "Lis-maratonie wzięło udział 45 zawodniczek i zawodników. Takie podejście do radiopelengacji amatorskiej daje duże szanse na wyłonienie z tak licznego grona zawodników - zawodników klasy mistrzowskiej! Inicjatywa godna pochwały i naśladowania!
Radiostacja SP3KFI pracuje na razie w pasmach KF, lecz w pomieszczeniu radiostacji stoi duży nadajnik UKF przeznaczony do remontu i uruchomienia, Pomieszczenie radiostacji jest przytulne i wygodnie urządzone /miękkie fotele, telefon/, ozdobione setkami kart QSL i dyplomami.
Pracownia nieźle wyposażona w narzędzia i przyrządy. Jest nawet tokarnia. W magazynie oprócz sprzętu radiokomunikacyjnego /w ramach zaopatrzenia LOK/ jest wiele detali i zespołów przydzielonych przez Zakłady.
Radioklub dba o wzrost liczby swoich członków. Prowadzone są akcje propagandowe w szkołach, prowadzone jest szkolenie. O bliskich związkach ze społecznością Wrześni może świadczyć wykonanie przez radioklub dla szpitala miejskiego urządzenia INTERFON, będącego głośnomówiącym telefonem o kilku urządzeniach końcowych. Urządzenie to powstało przy wydatnej pomocy Zakładów "Tonsil".
Po dwudniowej wizycie opuszczaliśmy Wrześnię wywożąc miłe wrażenia z wizyty w klubie i ze spotkania z Dyrekcją Zakładów. Nic dziwnego, byliśmy przecież u krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa!