Przejdź do zawartości

SP3AXI (Jan Bonikowski)

Z radiowcy.org

Jan Bonikowski (ur. 4 sierpnia 1927 w Wągrowcu, zm. 17 grudnia 2008 w Rawiczu) działacz harcerski, krótkofalowiec, regionalista

W latach 40 podjął pracę jako uczeń w sklepie spożywczym przy rawickim Rynku. W latach 1943-1944 z nakazu niemieckiego został skierowany do pracy jako listonosz. Już po zakończeniu II wojny światowej pracował przy zakładaniu linii telefonicznej. W 1945 roku przeszedł do administracji poczty w Rawiczu. W 1949 r. przyszedł do centrali handlowej zajmującej się artykułami spożywczymi. W 1950 r. z rozkazu marszałka Konstantego Rokossowskiego powołano go do wojska.

Jako przedwojenny aktywny harcerz trafił do kopalni „Łagiewniki” w Bytomiu. Wszyscy traktowani byli tam jak więźniowie polityczni, z czasem przyjęła się nazwa „górnicy bez wyroku”. Przeszedł kilka kopalń, potem trafił do administracji wojskowej, gdzie pracował do listopada 1952 r. Po przejściu do rezerwy rozpoczął pracę w Zarządzie Rawickich Zakładów Materiałów Budowlanych.

Pod koniec lat siedemdziesiątych przeszedł do Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie pracował do emerytury. Jako wieloletni pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej w Rawiczu zakładał na nowych osiedlach świetlice i kluby, organizował imprezy rozrywkowo-kulturalne, zainicjował powstanie Domu Seniora.

W życiu Jana Bonikowskiego wielką rolę odegrało harcerstwo. Łączność była drugą pasja jego życia. Założył sekcję łączności przy swojej drużynie. Pokonując duże problemy organizacyjne w 1961 roku uruchomił Harcerski Klub Łączności „Rawicz” i został jego przewodniczącym. Pierwsze zezwolenie i znak SP3AXI otrzymał w 1964 roku. Klub zainicjował zawody pod nazwą „Harcerska Fala”.

Jan Bonikowski był członkiem Zarządu Głównego Związku Krótkofalowców, sędzią klasy krajowej w Amatorskiej Radiolokacji Krajowej. Zapoczątkował Mistrzostwa Polski Młodych Radiotelegrafistów. Założył zastęp „Lisów”, bo preferował zajęcia łącznościowe w terenie. Po 1976 roku aktywnie działał w Zarządzie Terenowym PZK . W 1981 roku z jego inicjatywy powstała Rada łączności ZHP, której został przewodniczącym. Był organizatorem kilku edycji krajowych zawodów „Harcerska Fala”. Wielkie zasługi miał na polu Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. Był organizatorem kilkunastu kursów i szkoleń zawodników i organizatorów ARS.

Był inicjatorem upamiętnienia harcerzy Szarych Szeregów poległych za Ojczyznę. Odsłonięcie tablicy nastąpiło w Rawiczu w dniu 26.08.1998 r.

Z okazji 90-lecia łączności w Wielkopolsce Jan Bonikowski napisał książkę o ludziach przeszkolonych na krótkofalowców, będącą jedynym materiałem dokumentacyjnym o łączności. Przez wiele lat rawicki klub organizował Rawickie Spotkania Eterowe przy okazji ważnych wydarzeń, jak na przykład z okazji setnej rocznicy powstania Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 2004 r. Klub organizował seanse krótkofalarskie, w czasie których nawiązywano łączność z przyjaciółmi z całego świata.

Posiadał godność honorowego Prezes Okręgu stowarzyszenia byłych żołnierzy górników. Wśród wielu odznaczeń i medali, którymi został wyróżniony są Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP i Złota Odznaka Honorowa PZK. 17 marca 1957 r. z inicjatywy Jana Bonikowskiego zainaugurowano działalność jednej z pierwszych w kraju Poczt Harcerskich. „Poczta Harcerska - Rawicz” wchodziła w skład służb łączności Komendy Hufca Harcerskiego im. Saperów Wojska Polskiego. Zastępy pocztowe poznały pracę urzędu pocztowego, harcerze przed świętami pomagali listonoszom doręczać przesyłki. Korespondencję wychodzącą z Hufca zaopatrywano znaczkami poczty harcerskiej i datownikiem. Na listach zewnętrznych był znaczek Poczty Polskiej, a w górnym lewym narożniku – poczty harcerskiej. Jan Bonikowski był kierownikiem zespołu pocztowego z ramienia Komendy Hufca. Poczta przez cały okres działalności wydawała znaczki, nalepki, karty ozdobne i koperty z datownikami. Szczególnie aktywną działalność przejawiała w czasie obozów, zlotów i różnych uroczystości harcerskich.[1]

Przypisy

  1. https://cmentarnik.net/rawicz/zasluzeni (Dostęp: 8 października 2024)