Przejdź do zawartości

Pierwsza Ogólnopolska Narada Krótkofalowców LOK

Z radiowcy.org
Artykuł z Radioelektronika
Autor S.R.
Data publikacji kwiecień 1981
Miejsce publikacji Radioelektronik 04/1981, str. 96

Ogólnopolska narada krótkofalowców Ligi Obrony Kraju, która odbyła się w Otwocku pod Warszawą w dniach od 31 stycznia do 1 lutego 1981 roku przy udziale Komisji Łączności ZG LOK. W narazie udział wzięli krótkofalowcy zrzeszeni w „lokowskich” klubach łączności. Tematem obrad było omówienie aktualnych problemów nurtujących krótkofalowców polskich oraz przedyskutowanie form, metod i dróg dalszej współpracy z Polskim Związkiem Krótkofalowców.

W naradzie udział wzięli:

  • dyrektor Biura – sekretarz Zarządu Głównego PZK – Anatol Jegliński SP5CM
  • dyrektor Biura ZG LOK ds. sportów obronnych i politechnicznych, płk Kazimierz Konarski
  • wiceprzewodniczący Komisji Łączności ZG LOK płk dypl. w stanie spoczynku Witold Konwiński SP5KM
  • Antoni Giedrojć SP5ZA
  • kierownik działu szkolenia i sportów łączności ZG LOK ppłk Walerian Sadło.

W obradach uczestniczyło 90 delegatów - przedstawicieli radioklubów LOK ze wszystkich okręgów SP i województw.

Naradę otworzył płk Witold Konwiński. Wprowadzenia do dyskusji dokonali: płk Kazimierz Konarski i Antoni Giedrojć, poruszając w sposób krytyczny główne problemy niezwłocznego rozpatrzenia i rozstrzygnięcia.

W toku obrad płk Kazimierz Konarski, a następnie Antoni Giedrojć poruszyli kilka zasadniczych spraw i problemów będących przedmiotem uwagi LOK i PZK, m.in. pilną konieczność wprowadzenia zmian w statucie PZK zapewniających równe prawa i obowiązki wszystkim radioklubom i ich członkom stowarzyszonym w PZK.

Następną sprawą wymagającą szybkiego rozwiązania jest potrzeba dokonania zmiany decyzji Polskiego Związku Krótkofalowców w sprawie podniesionych 1 lipca 1979 r. stawek opłat obowiązujących kluby i krótkofalowców LOK na rzecz PZK.

Do spraw poruszonych w wystąpieniach przedstawicieli LOK oraz w dyskusji ustosunkował się dyrektor biura, sekretarz Zarządu Głównego PZK, Anatol Jegliński, stwierdzając m.in.:

Polski Związek Krótkofalowców czynił starania o unormowanie współpracy z władzami LOK w zakresie radioamatorstwa. Jednak napotykał na trudności.

Na uwagę zasługuje fakt, że współpraca klubów i członków obu naszych organizacji układa się znacznie lepiej niż instancji kierowniczych LOK i PZK. PZK zdaje sobie sprawę, iż rozbicie w ruchu krótkofalarskim wpływa ujemnie na całość tej dziedziny działalności społecznej, ze szkodą dla PZK, jak również dla LOK i obronności kraju. Stąd wynika m.in. niezwykle duża rola obecnej narady, która powinna pomóc w znalezieniu wspólnej platformy porozumienia obu stowarzyszeń, które zdecydowanie więcej łączy niż dzieli.

Życzę uczestnikom narady znacznego postępu w znalezieniu możliwie najlepszych rozwiązań zaistniałych trudności oraz powzięcia rozsądnych i realnych uchwał, pożytecznych dla całego ruchu krótkofalarskiego".

Anatol Jegliński (sekretarz Zarządu Głównego PZK)

Po wystąpieniu przedstawicieli kierownictw ZG LOK i PZK kontynuowana była niezwykle ożywiona, konstruktywna i krytyczna dyskusja, w której zabrało głos ponad 30 osób. Następnie przedstawione w toku obrad wnioski i propozycje oraz postulaty omawiano w sposób bardziej konkretny w trzech zespołach problemowych.

Na zakończenie narady podjęto stosowne uchwały, m.in. w sprawie niezwłocznego uregulowania współpracy PZK i LOK w zakresie krótkofalarstwa. Zgodnie z postulatami uczestników obrad zawartymi w tej uchwale zaproponowano powołanie komisji złożonej z przedstawicieli PZK i LOK, której zadaniem będzie opracowanie przepisu prawnego, regulującego członkostwo krótkofalowców i klubów LOK stowarzyszonych w PZK. Chodzi tu o przepis, który gwarantowałby równe prawa i obowiązki krótkofalowcom LOK i członkom PZK - włącznie z prawem wyborczym; dokument ten ujednolicałby też wysokość składek członkowskich w LOK i PZK. Ponadto istnieje konieczność natychmiastowego wznowienia przez PZK obsługi klubów LOK i ich członków, w szczególności w zakresie ekspedycji kart QSL. Wymienione postulaty mają być zrealizowane – zgodnie z uchwałą – do końca pierwszego kwartału 1981 roku.

W końcowej części obrad wystosowano szereg postulatów m.in. pod adresem Ministerstwa Łączności, PZK, Państwowej Inspekcji Radiowej oraz ZG LOK.