Break (Magazyn CB)/Numer 6/Hit Digitexu
Artykuł | |
Autor | Hanryk Szmurło |
Data publikacji | sierpień 1993 |
Miejsce publikacji | Break (Magazyn CB)/Numer 6 |
Nie tak dawno opisywaliśmy znakomicie pracujące urządzenie selektywnego wywołania SR-4. Obecnie możemy napisać o chronionym dotychczas nowym patencie sopockiego Digitexu. Alarmowy system powiadamiania „DSP" opracowany przez inżynierów tej firmy był testowany na najbardziej surowym poligonie eterowym, jakim jest CB. To profesjonalne urządzenie zdało na piątkę z plusem wszystkie testy i obecnie pracuje już z powodzeniem w wielu remizach OSP.
Alarmowy System Powiadamiania DSP jest przeznaczony do zdalnego i selektywnego załączania syren alarmowych, np zainstalowanych w remizach strażackich. Może być zastosowany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność selektywnego wywołania radiostacji. System funkcjonuje w oparciu o istniejącą sieć łączności, obejmującą radiotelefon bazowy w RSK i stacjonarne (lub samochodowe) radiotelefony w remizach OSP.
Dla remiz strażackich bez radiostacji oferowane są kompletne urządzenia, tj. stacje DSP-S1 (zawierające radiostację).
System DSP jest profesjonalnym zastosowaniem systemu selektywnego wywołania w standardzie STQC, który został opracowany przez ZSC „DIGITEX" i jest wykorzystywany w jego urządzeniach. Standard STQC jest zmodyfikowaną wersją standardu CCIR, przyjętego w Polsce jako system wybierania selektywnego w sieciach radiotelefonicznych. Jest on oparty o metodę czasowo-częstotliwościową. Wykorzystuje 8 spośród 5 tonów akustycznych o czasie trwania po 100 ms, mieszczących się w paśmie 1-2 kHz. Poszczególne tony w sposób zakodowany przenoszą informację o jednym spośród dziesięciu tysięcy numerów (czas przesyłania sygnału wywoławczego 0,8 s). Przed zastosowaniem tego systemu w sieciach strażackich był on ponad rok testowany pod kątem odporności na zakłócenia, przekłamania i niezawodność.
System został zainstalowany i praktycznie sprawdzony w działaniu w sieci Państwowej Straży Pożarnej w województwie gdańskim, jest również systematycznie rozbudowywany. Obecnie stacje bazowe DSP są zainstalowane w RSK: Kartuzy, Puck, Tczew i Wejherowo, natomiast stacje wywoławcze DSP-2 znajdują się w 32 remizach OSP. Przewiduje się pokrycie siecią całego obszaru województwa do końca 1993 r.
W najbliższym czasie przewiduje się rozbudowanie systemu o odbiorniki indywidualne, tzw. [[wikipedia-pl:|]]. Te niewielkie urządzenia (noszone przy sobie przez dyżurujących członków OSP), umożliwią ciche powiadamianie o alarmie poszczególnych członków OSP bez konieczności uruchamiania syreny.
Firma „DIGITEX" jest autorem standardu STQC i producentem urządzeń pracujących w tym standardzie, możliwe jest więc ich przystosowanie (programowe i sprzętowe) do specyficznych zastosowań PSP. Dzięki temu możliwe jest, przy niewielkim koszcie przedsięwzięcia, stworzenie systemu wywołania i alarmowania na bazie już istniejącej sieci radiotelefonicznej.
Parametry oraz schemat działania systemu alarmowego zaprezentujemy w kolejnym numerze.