Break (Magazyn CB)/Numer 6/CB Radio w Skoczowie

Z radiowcy.org
Artykuł
Autor Halina Autogórki
Data publikacji sierpień 1993
Miejsce publikacji Break (Magazyn CB)/Numer 6

W Skoczowie - małym miasteczku leżącym nad Wisłą, opodal Brennicy kilku sympatyków idei CB radio 14 marca 1991 r. założyło klub PL CB-Radio Skoczów. Na początku było ich siedemnastu, pod wodzą prezesa - „Janka 81 Skoczów”. Wystartowali ostro, instalując urządzenia CB na pogotowiu ratunkowym, straży pożarnej i policji w pobliskich miejscowościach, dzięki czemu można się bardzo szybko porozumieć i wezwać pomoc na kanale 9. W lipcu 1992 r. rozrastające się koło skoczowskie utworzyło klub DX - Sierra Charlie, liczący obecnie czterdziestu członków. Prezesem jego został „Raczek Dębowiec”. Po dwóch latach działalności skoczowski klub PL CB-Radio skupia już 126 członków. Ich działalność to nie tylko pomoc koleżeńska, ale również inicjatywy o szerszym zasięgu. Klub brał udział m. in. w pomocy załogom gaśniczym podczas pożaru lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej. Ponadto uczestnicy akcji zebrali 59 min. zł. Zakupione za nie żywność i napoje dostarczano codziennie własnymi środkami transportu do sztabu akcji w Rudach (ok. 70 km od Skoczowa). Klub został uhonorowany za to listem pochwalnym z Zarządu Głównego Straży Pożarnych w Bielsku-Białej. Niedawno członkowie klubu zorganizowali zbiórkę odzieży dla uchodźców z byłej Jugosławii. Zebraną odzież przekazano do bielsko-bialskiego oddziału PCK.

Skoczowski klub CB Radio prowadzi również działalność rozrywkowo towarzyską - ogniska, spotkania na działkach kolegów klubowych i sympatyków klubu. Bywają też takie imprezy, jak „śledzik" w pobliskiej restauracji, w którym wzięło udział około 140 osób. Już po raz drugi w maju br. zorganizowano ognisko w Kowalach koło Skoczowa, na które przybyło z całej Polski około sześciuset sibistów z rodzinami. Odbyły się tam również konkursy z nagrodami, w tym konkurs tańca dla dzieci. Na co dzień jednak członkowie skoczowskiego klubu prowadzą najbardziej potrzebną działalność, udzielając kolegom informacji o drodze, pogodzie i innych życiowych sprawach. W klubie działa stacja dyżurna, przez którą przekazywane są również komunikaty klubowe. Działa w nim 34 ratowników ogólnych, funkcjonuje również komisja eterowa. Regularnie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywają się zebrania członków. Jednym z głównych inicjatorów większości przedsięwzięć klubu jest jego prezes „Janek 81”.

Dziękujemy za nadesłany materiał, szczególnie cenne są zdjęcia z udziału sibistów w akcji gaszenia pożaru lasu w okolicach Kuźnicy Raciborskiej. Interesują nas informacje o zasięgu Waszej stacji dyżurnej (patrz BREAK nr 2). Cieszy nas konsolidacja środowiska sibistów z okolic Skoczowa. Inicjatywy podejmowane przez miejscowy klub PL CB-Radio z pewnością są warte naśladownictwa - Redakcja.

PS. Wpraszamy się na kolejnego śledzika i inne ciekawe imprezy.