Break (Magazyn CB)/Numer 12/BREAK CONTEST 17 kwietnia 1994 r.
Artykuł | |
Autor | Piotr Markowski SP2AYC |
Data publikacji | luty 1994 |
Miejsce publikacji | Break (Magazyn CB)/Numer 12 |
Redakcja Magazynu BREAK popierając ideę integracji środowiska radioamatorskiego w Polsce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Pierwszych Ogólnopolskich Wspólnych Zawodach sibistów, UKF-owców i krótkofalowców pod nazwą BREAK CONTEST.
Zawody radioamatorskie są doskonałą okazją do wypróbowania swoich umiejętności operatorskich i sprawdzenia możliwości sprzętowych. Dla tych, którzy z tego rodzaju współzawodnictwem spotykają się po raz pierwszy, podajemy kilka uwag praktycznych, wyjaśniających zasady pracy w BREAK CONEEŚCIE.
Zawody polegają na nawiązaniu jak największej liczby krótkich łączności z innymi współzawodnikami w ściśle określonym czasie, (np. dla pasma 11-metrowego od godz. 10:00 do 14:00 w dniu 17.04.1994 r.). Podczas łączności wymienia się tylko znaki wywoławcze i grupy kontrolne składające się z dwucyfrowego raportu słyszalności i trzycyfrowego numeru kolejnego łączności, np. 59 001.
Za każdą poprawną łączność otrzymuje się określoną w regulaminie ilość punktów. Każda łączność musi być odnotowana w dzienniku, którego kopię należy koniecznie wysłać do organizatora zawodów. Dziennik taki powinien zawierać kolejno: dokładny czas łączności (pomyłka o 5 minut może być przyczyną niezaliczenia punktów), znak stacji, grupę kontrolną nadaną i odebraną. W zawodach nie ma obowiązku wymiany kart QSL. Dziennik jest jedynym dokumentem, na podstawie którego komisja sędziowska zalicza punkty i ustala klasyfikację końcową. Potwierdzeniem łączności jest wykazanie jej w dzienniku korespondenta. Nienadesłanie w terminie dziennika pozbawia punktów wielu współzawodników i oczywiście dyskwalifikuje nierzetelnego zawodnika.
Startując, w zawodach można przyjąć różną taktykę. Pierwszy sposób to na wybranej wolnej częstotliwości podawać wywołanie w zawodach i odpowiadać wołającym stacjom. Daje to dobre rezultaty, szczególnie gdy dysponujemy silną, dobrze słyszalną stacją. Drugi sposób, to wyszukiwanie na paśmie wołających stacji. Najlepsze efekty osiąga się jednak, część czasu przeznaczając na wywołania na jednej częstotliwości, a część na przeszukiwanie pasma i wyszukiwanie stacji wołających.
Podczas pracy szczególną uwagę należy zwrócić na to, by z jedną stacją nawiązać tylko jedną łączność, jeśli zauważyliśmy, że zdarzyło nam się łączność powtórzyć, to przy wypisywaniu dziennika zawodów powinniśmy tę powtórzoną łączność czytelnie wykreślić. Przekroczenie limitu powtórzonych, a nie wykreślonych łączności może być przyczyną dyskwalifikacji.
Myślę, że te kilka zdań ułatwi podjęcie decyzji o udziale w zawodach. Wszystkim życzę niezapomnianych wrażeń, sportowej walki i jak najlepszego miejsca w klasyfikacji końcowej.
Regulamin zawodów „BREAK CONTEST"
Mając na uwadze coraz większą integrację ruchu radioamatorskiego w Polsce redakcja Magazynu BREAK organizuje zawody do których zaprasza wszystkich radioamatorów, zarówno krótkofalowców, UKF-owców i użytkowników CB-radia, którzy odkryli w sobie żyłkę sportowca.
Za uczestnika zawodów uważa się stację, która przeprowadziła w nich co najmniej 10 łączności.
Zawody odbędą się w dniu 17 kwietnia 1994 roku na trzech pasmach:
- KF 80 metrów od 6.00 do 8.00 czasu lokalnego, emisjami CW i SSB,
- UKF 2 metrów od 20.00 do 22.00 emisją FM,
- CB 11 metrów od 10.00 do 14.00. emisjami AM, FM i SSB.
W czasie łączności uczestnicy wymieniają oprócz znaków wywoławczych grupy kontrolne składające się z raportu i numeru kontrolnego łączności, np. 59 001.
Za każdą łączność zalicza się po jednym punkcie. Łączności nie zalicza się w przypadku braku jej w dzienniku korespondenta, błędnie odebranej grupy kontrolnej lub różnicy czasów łączności przekraczającej 5 minut
Dzienniki zawodów wg ogólnie obowiązujących zasad zawierające godzinę i minutę łączności, znak korespondenta, raporty i grupy kontrolne (nadaną i odebraną) należy przysłać na adres redakcji Magazynu BREAK: P.O. Box 35, 80 325 Gdańsk 37 z dopiskiem na kopercie "CONTEST" do dnia 21.04.94 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Do udziału w zawodach zapraszamy również stacje nasłuchowe. Nasłuchowców obowiązuje odebranie znaków i grup kontrolnych obu korespondentów. Każda stacja może występować w logu tylko jeden raz. W paśmie 3,5 MHz można z tą samą stacją nawiązać łączność raz na CW i raz na SSB.
Dla najlepszych pięciu stacji na każdym paśmie przewidziane są cenne nagrody ufundowane przez Magazyn BREAK oraz sponsorów, których listę opublikujemy razem z wynikami zawodów. Wszyscy uczestnicy, którzy w terminie nadeślą logi wraz ze zwrotnie zaadresowaną kopertą formatu A4 z naklejonym znaczkiem pocztowym otrzymają dyplomy i wyniki zawodów.
Ponadto wyniki opublikowane będą w Magazynie BREAK i periodykach krótkofalarskich.
Nad przebiegiem zawodów czuwać będzie komisja, której decyzje są ostateczne.
Komisja zastrzega sobie prawo przyznania specjalnych wyróżnień np. dla najlepszego zawodnika startującego na co najmniej dwóch pasmach, dla najlepszej zawodniczki itp.
Zapraszamy do udziału i życzymy miłej zabawy podczas PIERWSZYCH WSPÓLNYCH ZAWODÓW RADIOAMATORÓW POLSKICH.
Za komisję
Piotr Mitkowski
SP2AYC, SP CC #25