Break (Magazyn CB)/Numer 11/DX-Remanent 1993

Z radiowcy.org
Artykuł
Autor Krzysztof Maciejkiewicz
Data publikacji styczeń 1994
Miejsce publikacji Break (Magazyn CB)/Numer 11

Miniony rok 1993 nie zapisał się w pamięci, a szczególnie w dziennikach stacyjnych DX-manów zbyt wieloma wystrzałowymi wydarzeniami. Spadająca aktywność Słońca, a co za tym idzie pogarszająca się propagacja nie sprzyjały organizowanym wyprawom DX-owym w uzyskiwaniu oszołamiających wyników. Dało się to odczuć zwłaszcza na wyższych pasmach KF. Nie był to jednak okres tak zupełnie nieudany. Znalazło się kilka „perełek”, które swym blaskiem uświetniły tę pozorną szarość. Oto one:

Styczeń

Dwójka operatorów japońskich rozpoczyna pracę z wyspy PITCAIRN (południowy Pacyfik). Operacja trwająca do kwietnia umożliwiła wielu stacjom (także polskim) nawiązanie łączności z tym rzadkim zakątkiem świata. Używano znaków: VR6BB i VR6JJ.

Luty

Ruszyła długo przygotowywana wyprawa na wyspę HOWLAND (centralny Pacyfik). Mimo nie najwyższego poziomu operatorskiego oraz słabej propagacji uczestnicy wyprawy przeprowadzili pod znakiem AH1A ponad 50 tys. QSO, w tym 239 ze stacjami z Polski.

Marzec

Oczekiwana przez DX-owy światek operacja z dwóch malutkich wysepek Pacyfiku: PALMYRY (N0AFW/KHS) oraz KINCMAN REEF (N9NS/KH5K) niestety nie zabłysnęła pełnym światłem. Trudności techniczne zmusiły uczestników wyprawy do szybkiego odwrotu. Niesprzyjająca propagacja była dodatkowym utrudnieniem w nawiązaniu z nimi łączności.

Kwiecień

Nareszcie coś drgnęło i po siedmiu latach przerwy można było usłyszeć CHANf w eterze. Sprawili to operatorzy z Holandii. Stacja 9C1AA była dobrze słyszana na wszystkich pasmach KF.

Maj

Po raz kolejny Martti Laine - OH2BH (krótkofalowiec fiński) potwierdził swoją światową klasę. Wyprawa na wyspę SPRATLY, której przewodził udowodniła, że chcieć to móc. 37 tys. QSO w 6 dni to imponujący rezultat. 9M0S - to była światowa I liga, czerwiec - nowość! ERITREA. Po referendum, które zadecydowało o niepodległości tego kraju, grupa nadawców z Norwegii zorganizowała bardzo udaną wyprawę do tego egzotycznego kraju afrykańskiego. Pracowali pod znakiem E35X.

Lipiec i sierpień

Tradycyjnie okres letni nie sprzyjał wielkim operacjom. Warte odnotowania są aktywności nadawców niemieckich z wysp PENCUIN - ZS0PI oraz kanadyjskich z wyspy ST. PAUL - CY9CWI.

Wrzesień

Miła niespodzianka. Doskonała praca wyprawy dowodzonej przez australijskiego krótkofalowca VK4C.RR z wyspy MELLISH REEF. Znak VK4MM „rozbrzmiewał” na wszystkich pasmach amatorskich. Ponad 30 tys. QSO w 6 dni. Jeden z najbardziej poszukiwanych krajów z listy DXCC został dosłownie „zdewaluowany”

Październik

Szarość jesienną ubarwił nadawca angielski Roger Western - G3SXW, który w ciągu 21 dni zaprezentował najwyższy poziom operatorstwa. Pracując tylko CW (telegrafia) nawiązał pod znakiem ZD9SXW - wyspa TRISTAN DA CUNHA 23197 łączności. Daje to średnio ponad 1000 QSO dziennie. Ciekawe, kiedy odpoczywał?

Listopad i grudzień

Koniec roku był całkowicie bezbarwny. Jedynym jaśniejszym punktem były zawody CQWWDX - cw, oraz praca nadawców z Bułgarii, którzy odwiedzili Iran i pracując pod znakiem 9D2UU umożliwili nawiązanie połączeń z tym rzadkim krajem, w szczególności na niższych pasmach KF.

Życzmy sobie, aby NOWY ROK 1994 był bardziej bogaty w wydarzenia DX-owe i dostarczył nam jeszcze więcej wrażeń i połączeń z nowymi krajami.